|
Reistips Shanghai (Sjanghai)
Inleiding: een 'waarschuwing' 'Shanghai is geen echte toeristen-stad', is een van de eerste opmerkingen van journalist Fons Tuinstra als hem wordt gevraagd tips over de stad te geven voor de Geledraak. Het is geen stad vol bezienswaardigheden, zoals wel bijvoorbeeld Beijing, waar je gerust een week of langer kunt verblijven. Shanghai is eerder het Rotterdam van Nederland: zonder top-attracties maar wel fascinerend als geheel en bovendien eveneens een stad aan het water. Fons Tuinstra is freelance journalist en woonde jaren in Shanghai. Hij trok daarheen omdat hij een land in Azie zocht 'waar het relatief goed ging', zoals hij schreef in een uitgebreid artikel over de veranderingen in Shanghai in de maandelijkse bijlage M van NRC Handelsblad.
Geen stad vol toeristische hoogtepunten dus. En bovendien zegt Fons: "Als je ernstig teleurgesteld wilt raken, bezoek dan de tempels van Shanghai. Zelfs de bekende Jing An tempel is geen echte aanrader". Een gewaarschuwd mens telt voor twee, maar: is er in die stad dan überhaupt wel iets te beleven? Volgens Fons moet de bezoeker het vooral hebben van wandelen, verkennen, uitgaan en natuurlijk heerlijk eten.
(Sponsored link:) Shanghai Walking Tour organiseert boeiende wandelingen door dynamisch Shanghai. U maakt kennis met deze fascinerende stad in al z'n uitersten! Van highlights tot tour op maat, tegen vriendelijke prijzen! Voor meer informatie: www.shanghaiwalkingtour.com
|
Wandelen door oud Shanghai Shanghai is met zo'n 14 miljoen inwoners de grootste stad van China, maar dit is niet altijd zo geweest. Eeuwenlang was Shanghai een bescheiden, doch welvarende stad aan de Huangpu-rivier. Die gunstige ligging zorgde uiteindelijk voor de grote expansie van de stad. Na de Eerste Opiumoorlog dwongen de westerse koloniale machten China in 1842 Shanghai open te stellen voor buitenlandse handelaren. Sinds die tijd woonden ruim honderd jaar lang ook vele buitenlanders in de stad. Dat is nog duidelijkst te zien aan de architectuur langs beroemde Bund (zie foto). In het Chinees heet hij net als veel straten in China Zhongshan Lu of ook wel Waitan. 'Bund' is een Anglo-Indisch woord, dat 'oever' betekent, hier dus de oever van de Huangpu rivier.

Aan de Bund waren bekende handelshuizen en banken gevestigd zoals Jardine & Matheson, en de Hongkong & Shanghai Bank. Wie vanaf de Bund de winkelstraat Nanjing Lu in loopt, ziet rechts het Peace Hotel, het gebouw waar vroeger het joods-Britse handelshuis Sassoon in was gevestigd. Ook niet hotelgasten kunnen er gerust binnen lopen om de sfeer van weleer op te snuiven. 's Avonds speelt bovendien nog altijd een band die jazz nummers ten gehore brengt uit de tijd dat Shanghai nog bekend stond als het Parijs van het Oosten.
De Bund (linkeroever van de Huangpu-rivier). In het gebied ten noorden van de juist genoemde Nanjing Lu is het volgens Fons prima wandelen. "Daar zijn oude straatjes te vinden. Nóg wel, want alles gaat uiteindelijk plat, om plaats te maken voor nieuwbouw. Armoede moet je zo langzamerhand gaan zoeken in Shanghai". Het oostelijke deel van Nanjing Lu, Nanjing Donglu, is geheel gemoderniseerd. Nanjing Lu is samen met de Huaihai Lu een van de hoofdaders van Shanghai. Langs deze straten hadden de verschillende koloniale machten destijds hun eigen wijken opgebouwd: de Engelsen, de Fransen, de Japanners en de Amerikanen. Door de aanwezigheid van de Huangpu rivier aan de oostzijde, konden deze wijken alleen in westelijke richting expanderen en werden de beide straten belangrijke oost-west verbindingen.
In het hart van de oude Franse wijk ligt het Garden Hotel, en dat is een prima punt om het gebied te verkennen, adviseert Fons. In het hotel was vroeger de Franse club gevestigd. Nu is het deel van de Okura-keten; ook koningin Beatrix heeft er gelogeerd.
Fietsen
(Sponsored link:) Bike Around Shanghai: Ga een dag fietsen met de Nederlandse gids Sandra Wierenga en laat je verrassen door het straatleven en de fascinerende contrasten in China’s meest dynamische metropool! Lees meer op www.bikearoundshanghai.com
|
Fietsen door Shanghai is een leuke en actieve manier om Shanghai te leren kennen. In korte tijd zie je verbijsterende contrasten tussen oud en nieuw, arm en rijk, mooi en lelijk; moderne kantoorgebouwen schieten uit de grond pal naast oude wijken, een oude man zonder tanden schuifelt achter zijn handkar langs een splinternieuwe Porsche Cayenne langs, de straatkapper doet zijn werk onder een gigantisch reclamebord voor de EXPO 2010.
In de straatjes van de oude wijken is levendigheid troef. Weer of geen weer, er is altijd handel op straat is. In de zomer leven de Shanghainezen voornamelijk op straat; ze eten er, doen er de dagelijke verzorging zoals haren wassen, er wordt geslapen en natuurlijk spelen ze mahjong en schaak.
Er wordt nog steeds veel gefietst in China en dus ook in Shanghai. Het is het traditionele transportmiddel en men neemt alles mee; huisraad, groenten, kippen enzovoort en men bouwt hele stellages om maar zoveel mogelijk in een keer mee te kunnen nemen. Ondanks de vaak chaotische verkeerssituatie en het vele getoeter is er weinig agressie en kun je je prima door de stad verplaatsen, mits je het rustig aan doet.
In het centrum van de stad liggen een groot aantal bezienswaardigheden bij elkaar; tempels, musea, wijkjes waar het traditionele leven nog zichtbaar is, oude marktjes, en natuurlijk de Bund met de wereldberoemde skyline van Shanghai. Met een goed slot is het geen probleem om de fiets even aan de kant te zetten voor een korte wandeling of een originele foto.
Tuinen en parken Het oudste gedeelte van Shanghai ligt nabij de Huangpu. Op de kaart is een ovale ring te zien: de oude (destijd) ommuurde Chinese stad, eigenlijk een vissersdorpje. Van dit alles is vrijwel niets meer over. In het gebied is niet veel bezienswaardig overgebleven, of het moet de Yu tuin (Yu Yuan) zijn, een tuin die in geen reisgids over Shanghai ontbreekt. Het is een klassieke Chinese tuin met vijvers, bruggen en doorkijkjes. Een 'must see?' Fons: "Misschien moet je er wel naar toe... Aan de andere kant: het is er erg toeristisch, druk, en het staat vol quasi houten gebouwen op betonnen pilaren". Mensen die een Chinese tuin willen zien doen er beter aan een dagje Suzhou in te plannen. Dat is goed te doen, bijvoorbeeld met de trein (ca. 1 uur reistijd). In het oude centrum zijn diverse klassieke tuinen te zien.
Shanghai telt maar weinig groen. Tot een paar jaar geleden was hét park van Shanghai het Volkspark. Een aardige plek om inwoners van Shanghai te zien sporten of ontspannen hun vrije dag te zien doorbrengen. 'Het park is nu vrijwel geheel verdwenen. Er zijn metrostations gebouwd en er staan nog maar een paar bomen. Eigenlijk is het Fuxing Park nog een van de weinige fraaie parken in de stad', aldus Fons. Fuxing Park ligt ten zuiden van de Huaihai Zhonglu. In de buurt, aan Xiangshan Lu 7, staat het huis van Sun Yatsen, de eerste president van de Chinese republiek. Hij woonde er met zijn vrouw in de jaren twintig en het is nog ingericht als destijds.
Nieuw Shanghai Er is veel 'nieuw Shanghai'. Bijvoorbeeld de gehele oostzijde van de Huangpu-rivier, het district Pudong. Een aantal jaren geleden is dit gebied aangewezen als nieuwe economische 'motor' en die draait inmiddels op volle toeren. Sinds oktober 2002 komen internationale passagiers per vliegtuig ook aan in dit gebied, in Pudong International Airport
Industrie en kantoorkolossen staan centraal in Pudong. Een ideale plek dus voor architectuur-liefhebbers, hoewel lang niet alles even fraai is. De grootste concentratie wolkenkrabbers is te vinden in Lujiazui. Pudong is ondermeer te bereiken met een satelliet-treintje dat vanaf de Bund door een tunnel onder de Huangpu rivier 'schiet': "alsof je door het diepste van de aarde rijdt en vervolgens opduikt uit een baarmoeder", aldus Fons. "Heel bizar".

Zowel de televisietoren (op foto links) als de Jinmao wolkenkrabber (op foto rechts) bieden een fraai uitzicht op de stad. Fons raadt wel aan om goed op het weer te letten. Vaak is het te heiig en soms merk je dit pas als je eenmaal boven bent. Bovendien is een entreekaartje voor de tv-toren fiks geprijsd. Zeker zo aardig is het om 'op stand' een kopje koffie te gaan drinken in het Hyatt hotel, bovenin de Jinmao toren. (meer over hoogbouw in Shanghai, zie elders op Geledraak.nl). Ook per boot is een aardig overzicht van de stad te verkrijgen. Er zijn talloze rondvaarten over de Huangpu, in duur varierend van een uur tot een halve dag. Tickets zijn verkrijgbaar bij de kiosken aan de Bund.
Volop nieuw gebouwd wordt er ook in het oude centrum. Nanjing Xi Lu bijvoorbeeld, de westelijke helft van de Nanjing Lu, staat inmiddels vol winkelcentra en kantoren. Het gedeelt tussen West (Zi) en Oost (Dong) wordt met miljarden yuan's gerenoveerd in de stijl van Amerikaanse straten als Michigan Avenue in Chicago, aldus Fons. "Michigan Avenue is een voorbeeld van een goed samengaan van winkel- en zakencentra. Aan Nanjing Lu probeert men nu ook deze twee functies samen te brengen. In de rest van de stad lijkt dat maar niet te lukken; het is daar veel meer een rommeltje: elk stadsdeel wil zo zijn eigen stukje van de welvaarts-koek wil meepikken maar dat gebeurt niet al te gestructureerd", aldus Fons.
Uitgaan en restaurants Moderne uitgaansgelegenheden zijn er volop. De meest trendy van dit moment is het grote centrum Xintiandi, volgens de eigen slogan de plaats 'waar gisteren morgen ontmoet in het Shanghai van vandaag'. Dit centrum is twee jaar geleden ontwikkeld door de Shui On groep uit Hong Kong. Op 200 ha. zijn hier talloze eettenten te vinden, maar ook Franse clubs, dure boutiques en prachtige dakterrassen. Centra als deze worden aan de lopende band uit de grond gestampt, vertelt Fons, mede door de recente toevloed van Taiwanese en Japanse zakenlieden naar Shanghai. Nog een goede uitgaansgelegenheid is de Hengshan Lu. Hier zijn ondermeer villa's van de vroegere familie Soong omgetoverd in bars, bijvoorbeeld een Britse bar. "Het is een gevarieerde buurt. Je kunt er uitstekend eten en er zijn broeierige discotheken voor de jongeren. Ook in het Regal Hotel, op nr. 516, is prima een avond door te brengen", aldus Fons.
Voor de beste uitgaans-tips, adressen van bars, restaurants en dergelijk raadt Fons aan een (gratis) exemplaar van het tijdschrift That's Shanghai of Shanghai Talkop te pikken bij een van de vele Starbucks-vestigingen. Starbucks is een Amerikaanse keten van koffieshops (in de letterlijke betekenis). "In Shanghai kun je niet meer om Starbucks heen. De shops zijn in no time een sociaal fenomeen geworden. Ze fungeren namelijk ook als populair meeting-point. En dat terwijl Chinezen nog altijd niet erg dol zijn op koffie".
De restaurants tot slot. Heeft Fons een favoriet? Eigenlijk niet speciaal, vertelt hij. Er zijn er naar schatting dertigduizend, en het barst van de goede restaurants. Shanghai biedt een uitstekende mix aan keukens: van Braziliaans tot Thais, Indiaas en Nepalees en natuurlijk de diverse Chinese. In tegenstelling tot hetgeen dikwijls in reisgidsen staat vermeld, is het eten in de hotels ook prima. In het Peace Hotel ('slapen is er duur en de prijs staat niet in verhouding tot de service') kun je zeker goed eten. Ook het restaurant M, aan de Bund, kan Fons aanraden, al is het duur. Ook voor restaurants raadt Fons aan That's Shanghai te raadplegen. De restaurants zijn er per keuken gerangschikt. De meeste restaurants hebben wel een Engelse menukaart. Voor restaurants-tips, zie ook de binnengekomen reactie van een Geledraaklezer in Shanghai (nov. '03)
Slecht weer-tips Een 'absolute aanrader' is volgens Fons een bezoek aan het Shanghai Museum. Dit biedt een goed overzicht van de oude Chinese cultuur en geschiedenis. Het ligt aan het Volksplein en is duidelijk te herkennen aan de opmerkelijke vormgeving. De vijf verdiepingen staat de grote collectie overzichtelijk tentoongesteld. Bijzonder is met name de collectie oude bronzen voorwerpen. De website van het museum is fraai (mocht de site uit de lucht zijn, dan is dit (foto)verslag van een reizigster een alternatief). Even ten oosten van de City Hall is een grote tentoonstellingshal, met een expositie rond het thema 'een visie op Shanghai'. Oud-Shanghai is uitgebeeld met foto's, en er staat ook een maquette die laat zien hoe de stad er in 2020 bij zal staan. Ook de World Expo die Shanghai in 2010 zal organiseren, is opgenomen.
Het weer in Shanghai/Pudong
Links en literatuur Algemeen:
Tip: tweetalige plattegrond Shanghai, Te koop in Geledraak webshop Zaiton
 Handig voor wie naar Shanghai reist, de Nederlandstalige reisgids Shanghai, van Dominicus. Actueel, verschenen in november 2009. Te koop in China webshop Zaiton
Tevens te koop: Engelstalige reisgidsen Shanghai.
Tip! Bekijk Shanghai vanaf de fiets, een service aangeboden door BikearoundShanghai, van Sandra Wierenga.
Shanghai.startpagina.nl, startpagina vol links over Shanghai (onderhouden door Geledraak.nl).
En nog meer links over Shanghai op de shanghai.startkabel.nl
Tip! Sjanghai.com - site voor Nederlandse expats in China
Zie ook de webpagina's van Lonely Planet over Shanghai
Tips voor Shanghai buiten de gebaande paden, zie de website Virtualtourist.
Europese architecten stichtten een intercultureel platform voor architecten in Shanghai, FAR, ze organiseren ook architectuur excursies op verzoek
Tijdschriften: That's Shanghai; Shanghai Talk, CityWeekend/Shanghai
Reisreporter Jeroen Bergmans nam voor de Britse krant The Independent een kijkje in trendy Shanghai. (aug. '05)
Neem zeker een kijkje op de website van Lawrence Sheed, Shanghai Guide: naast veel praktische informatie (bv. airportbussen en een Shanghai FAQ) ook nieuwtjes en een message board, waar met name expats informatie uitwisselen. Wel wat Amerikaans gericht.
Leuke site is Citypodding. Bevat gesproken inleidingen over steden in de wereld. Is een Nederlands initiatief, maar de teksten zijn Engels. Download bv de info over Shanghai (12Mb MP3) en luister ernaar op de Ipod.
Shanghai portal voor expats, met deels Nederlandstalig forum: Shanghai.ixpat
Shanghai Duitstalig webportal Schanghai.com
De site van het Nederlands Consulaat Shanghai geeft behalve allerlei zakelijke informatie, ook uitgebreide praktische tips, ook over recreatie.
Voor meer feiten, vooral over de bezienswaardigheden van Shanghai, is de 'Reizen Naar China-site' aan te bevelen.
Nog meer achtergrondinformatie over Shanghai (geschiedenis, ligging) is te vinden elders op Geledraak
Alex Sievers was in 2004 in Shanghai en hij maakte een er een schitterende serie foto´s, 350 stuks wel te verstaan - maar gerangschikt naar plaats.
Karina Brys woonde in 2003/2004 in Shanghai. De foto's die ze maakte zijn te zien op haar website.
Ook aardig: een webcam, gericht op Pudong ,elke 20 min. nieuw beeld
Overzicht van gratis WiFi hotspots in Shanghai, op de site van Danwei. Voor wie zakelijke contacten wil opdoen is er een speciale Group van MSN, dat fungeert als een platform: Shanghai Business Forum
Met welke vervoermiddelen kom je in/uit Shanghai? Lees de antwoorden op de site van Fodor's
Een metro-plattegrond van Shanghai op Urbanrail.net.
Een goede, tweetalige plattegrond van Shanghai, en ook een cityguide, zijn te koop in de Geledraak.nl webshop Zaiton.
In sept. 2005 opende boekwinkel Charterhouse, met vele Engelse titels. Op Shanghai Times Square/Huai Hai Rd. Charterhouse had al winkels in Hong Kong.
Wie westers brood ed. zoekt kan dat vinden bij de Nederlandse 'Bakker Bastiaan', adres Bastiaan Bakery & Konditorei, Lane 3338, Hongmei Lu, No.18 Hong Mei Pedestrian Street Shanghai, 200336, tel/fax: 64658022
Over oud Shanghai: De Engelstalige Chinese krant Chinadaily, met een artikel over een door sloop bedreigd postkantoor in art-deco stijl
Tess Johnston is auteur van het boek A Last Look - Western Architecture in Old Shanghai. Ze schrijft tevens columns op de website Shanghai-ed.com
Over het behoud van westerse gebouwen in China (Shanghai, Xiamen etc.) schreef Jeff Cady een aardig artikel op de website van Cultural Resource Management (PDF file)
Dit Chinees weblog heeft bijzondere foto's van oud-Shanghai, sommige van rond 1900. Bijschriften geheel Chinees maar ook zonder uitleg leuk om te zien.(zie bv deze foto van de Bund:)
De website TheShanghaiNews brengt met name links naar nieuws over China uit westerse media. Bevat ook interessante China-links.
Over nieuw Shanghai: De site van het trendy uitgaanscentrum Xintiandi
Shanghai heeft nu ook outlet-shops voor dure merken, meldt ChinaDaily (mrt.'04): Foxtown Shanghai Mart, 1F, 2299 Yan'an Xi Lu, Tel.: 6236-0308 Shanghai Outlet, 1475 Jinshajiang Lu, T: 5282-7066
Dé markt voor koopjesjagers was Xiangyang market, maar deze is in 2006 gesloten. Een gedeelte is verhuisd naar: Qi Pu Lu (kleding markt) (zie deze blog, of NYT)
Waarom Shanghai DE plaats is om de World Expo in 2010 te organiseren wordt op de promotie-site expo2010china.com haarfijn uitgelegd. Hier ook foto's van Shanghai en downloads.
Tot slot: de door Fons Tuinstra opgezette website met (Engelstalig) zakelijk nieuws over China: ChinaBiz en zijn weblog Chinaherald.blogspot.com.
Reageren/reacties op dit artikel
Reacties (tot 2004) (Sept.'04) Disco's: "Park 97: Disco met loungebar, veel pluche, echt een uitgaansgelegenheid voor de expats en salsa liefhebbers. Locatie: bij Fuxing Park, bij Shanghart galerie.. Ernaast zit California Club waar veel middelbare scholieren en studenten heen gaan. leuk om te zien. Ook Guandi, aan de overkant van het Fuxing Park, is echt een gelegenheid voor locals.
Pegasus is een populaire dansgelegenheid, donderdag is er de hiphop-avond. , locatie 98 Huaihai Zhonglu. (zie ook de vermelding in de gids van Frommers. Tips door Nina"
(Apr. '04) Sinds voorjaar 2004 is de snelle magneettrein (Maglev) in gebruik, die Pudong International Airport met de stad verbindt. Deze heeft aansluiting op metrostation Longyang Rd. Omdat het aantal passagiers tegenviel, zijn de prijzen van de kaartjes verlaagd. Een enkele reis kost nu 50 Rmb (ca 5 Euro), een retour 80 Rmb. Het traject is 35 km. lang, de snelheid van de trein kan oplopen tot 500 km/u. maar dat lukt in de praktijk maar op een klein stukje. (aanvulling door Geledraak.nl)
(Nov. '03): "Goede eetgelegenheden in Shanghai zijn inderdaad te vinden in That's Shanghai. De website is: Thats Magazine. Een aantal goede restaurants zijn (mijn favorieten):
Face: Koloniale villa met bar, Thais en Indiaans restaurant (niet goedkoop, maar een aanrader) CochinChina: Vietnamees restaurant in oude villa Bali Laguna: Indonesisch, mooi pand in het Jing'an park met uitzicht op een vijver (tropische planten etc) 1221: Chinees restaurant, trendy, goed en goedkoop eten. Brasserie Flo: Frans, voor verse oesters en crab. Club 7: Chinees restaurant en bar in oude villa (behorend tot het Donghu Hotel) The Dome: Trendy lounge tent in oude Russisch Orthodoxe kerk (Xinle Road) Allen te vinden op bovenstaande website. Met vriendelijke groet, J. Levigne (woonachtig in Shanghai)"
Laatst gewijzigd op:
18-3-2010
|